Thursday, March 23

12:00pm - 1:30pm: "Black Lives in the Archives" (watch here)

Brandeis BLK Archives Collective
Rapaporte Treasure Hall

  • Wil Jones '18
  • Chari Calloway '19

  • Aja Antoine '17

  • Mercedes Hall '17

  • Maggie McNeely, University Archivist

2:00pm - 3:00pm:

#BlackLivesMatter Campus-wide teach-ins.

  • BML and Black Women
    Shapiro Campus Center Atrium

  • Art and Cultural Representation
    Rose Art Museum

  • BLM and Self/Collective Care
    Peace Room
  • Social Activism and Getting Hired
    Upper Usdan

  • Black Queer Activism
    Upper Usdan

  • BLM and Coalition Building
    Mandel Center Atrium

  • Music and the Movement
    Slosberg Music Center

  • BLM and Environmental Racism
    Rabb Steps

  • Black Activism and Whitelash: A Critical Reading Workshop
    International Lounge

Sociology Department Colloquium: “Genetic Options: The Impact of Genetic Ancestry Testing on Ethnic and Racial Identities”
Professor Wendy Roth, University of British Columbia
Pearlman Lounge

3:30-4:30:       

Critical Race Theory Presentations

Social Justice Forum: “Teaching After Ford Hall 2015”
Professor Faith Smith, Associate Professor of AAAS and English, Brandeis University
Alumni Lounge   

5:00pm: Khalil Muhammad Keynote (watch here)
Rapaporte Treasure Hall

Friday, March 24 

Sessions will take place in Rapaporte Treasure Hall

8:30 am: Registration/Coffee and refreshments

9:00 am: Welcome: Chad Williams, Brandeis University (watch here)

9:30 am: Session 1:  Boston and Grounding the Local (watch here)

  • Moderator:  Faith Smith, Brandeis University

  • Adam Foss, Assistant District Attorney, SCDAO

  • Rev. Jeffrey Brown

  • DiDi Delgado and Shayna Jones, Black Lives Matter Cambridge

10:45 am: Break

11:00 am: Session 2:  National Movement Building (watch here)

  • Moderator: Derron Wallace, Brandeis University

  • Sarah Jackson, Northeastern University

  • C. Riley Snorton, Cornell University

  • Jabari Asim, Emerson College

12:15 pm: Lunch for symposium participants and invited guests
Usdan Alumni Lounge

1:30 pm: Session 3:  Intersectionality and Radical Potentials (watch here)

  • Moderator: Aliyyah Abdur-Rahman, Brandeis University

  • Moya Bailey, Northeastern University

  • Treva Lindsey, Ohio State University

  • Darnell Moore, Columbia University

  • C. Shawn McGuffey, Boston College

2:45 pm: Break

3:00 pm: Session 4:  Global Struggles (watch here)

  • Moderator: Carina Ray, Brandeis University

  • Fatima El-Tayeb, UC San Diego

  • Adam Elliot Cooper, University of Oxford

  • Idrissou Mora-Kpai

  • Ibrahim Sundiata, Brandeis University

4:15 pm: Break

4:30 pm: Keeanga-Yamahtta Taylor Keynote (watch here)

5:45 pm: Reception
Mandel Center Atrium