Schedule of Classes — Undergraduate / spring 2024 / Neuroscience
(1-99) Primarily for Undergraduate Students |
||||||||
Course # | Course Title | Time Location |
Enrl / Lim / Wait | Instructor(s) | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
NPSY 11B 1 |
Introduction to Behavioral Neuroscience
[ sn ss ] |
T,F
11:10 AM–12:30 PM
Schwartz: 112 |
Open
171 / 180 / 0 |
Donald Katz | ||||
NPSY
17A
1
Syllabus |
Hand and Brain
[ sn ss ] |
T
2:20 PM–5:10 PM
Goldsmith: 117 |
Open
Consent Req. 17 / 18 / 0 |
James Lackner | ||||
(100-199) For Both Undergraduate and Graduate Students |
||||||||
Course # | Course Title | Time Location |
Enrl / Lim / Wait | Instructor(s) | ||||
NBIO
136B
1
Syllabus |
Computational Neuroscience
[ dl sn ] |
T,Th
3:55 PM–5:15 PM
Gerstenzang: 122 |
Open
29 / 999 / 0 |
Paul Miller | ||||
NBIO
145B
1
Syllabus |
Circuits and Systems
[ sn ] |
M,W
2:30 PM–3:50 PM
Shapiro Science: 014 |
Waitlist
22 / 15 / 0 |
Gina Turrigiano | ||||
NBIO 147A 1 |
Genetics of Behavior
[ sn ] |
T,Th
2:20 PM–3:40 PM
Shapiro Science: 014 |
Waitlist
27 / 25 / 0 |
Piali Sengupta | ||||
NPSY 121B 1 |
Alzheimer's Disease Resilience and Risk Factors
[ oc sn wi ] |
T,F
11:10 AM–12:30 PM
Schwartz: 103 |
Waitlist
20 / 0 / 0 |
Anne Berry | ||||
NPSY 170A 1 |
Decision Neuroscience
[ oc sn ] |
M,W,Th
1:20 PM–2:10 PM
Rosenstiel: 118 |
Open
30 / 35 / 0 |
James Howard | ||||
NPSY 174B 2 |
Visual Cognition
[ oc sn ss ] |
M,W
4:05 PM–5:25 PM
Shapiro Science: 0016 |
Open
Consent Req. 14 / 18 / 0 |
Robert Sekuler | ||||
NPSY 180A 1 |
Social Neuroscience and Culture
[ djw oc sn ss ] |
Th
2:20 PM–5:10 PM
Goldsmith: 117 |
Waitlist
20 / 14 / 0 |
Angela Gutchess | ||||
NPSY 182A 1 |
Developmental Cognitive Neuroscience: Infancy through Adolescence
[ oc ss ] |
M,W
4:05 PM–5:25 PM
Brown: 224 |
Waitlist
20 / 20 / 0 |
Hannah Snyder | ||||
NEUR Digital Literacy |
||||||||
Course # | Course Title | Time Location |
Enrl / Lim / Wait | Instructor(s) | ||||
BIOL 51A 1 |
Biostatistics
[ dl sn ] |
M,W,Th
9:05 AM–9:55 AM
Gerstenzang: 122 Th 5:30 PM–6:50 PM Gerstenzang: 122 |
Waitlist
50 / 0 / 0 |
Kene Piasta | ||||
COSI 12B 1 |
Advanced Programming Techniques in Java
[ dl sn wi ] |
M,W,Th
1:20 PM–2:10 PM
Golding Judaica: 110 M 5:40 PM–7:40 PM Golding Judaica: 110 |
Open
63 / 75 / 0 |
Dylan Cashman | ||||
COSI 12B 2 |
Advanced Programming Techniques in Java
[ dl sn wi ] |
M,W,Th
12:20 PM–1:10 PM
Golding Judaica: 110 T 6:30 PM–8:30 PM Golding Judaica: 110 |
Open
58 / 75 / 0 |
Hadi Mohammadi | ||||
COSI 21A 1 |
Data Structures and the Fundamentals of Computing
[ dl sn ] |
M,W,Th
11:15 AM–12:05 PM
Golding Judaica: 110 W 5:40 PM–7:40 PM Golding Judaica: 110 |
Open
114 / 150 / 0 |
Antonella Di Lillo | ||||
COSI 131A 1 |
Operating Systems
[ dl sn ] |
T,Th
2:20 PM–3:40 PM
Gerstenzang: 121 W 5:40 PM–7:40 PM Gerstenzang: 121 |
Open
67 / 75 / 0 |
Liuba Shrira | ||||
NBIO
136B
1
Syllabus |
Computational Neuroscience
[ dl sn ] |
T,Th
3:55 PM–5:15 PM
Gerstenzang: 122 |
Open
29 / 999 / 0 |
Paul Miller | ||||
PSYC 51A 1 |
Statistics
[ dl qr ss ] |
T,Th
3:55 PM–5:15 PM
Schwartz: 112 |
Open
95 / 100 / 0 |
Jutta Wolf | ||||
NEUR Writing Intensive |
||||||||
Course # | Course Title | Time Location |
Enrl / Lim / Wait | Instructor(s) | ||||
BIOL 18A 1 |
General Biology Laboratory
[ sn wi ] |
T
8:00 AM–9:20 AM
Gerstenzang: 123 T 12:30 PM–5:00 PM Shapiro Science: 010 |
Open
83 / 85 / 0 |
Melissa Kosinski-Collins | ||||
BIOL 18A 2 |
General Biology Laboratory
[ sn wi ] |
T
8:00 AM–9:20 AM
Gerstenzang: 123 W 12:30 PM–5:00 PM Shapiro Science: 010 |
Waitlist
88 / 85 / 0 |
Melissa Kosinski-Collins | ||||
BIOL 18A 3 |
General Biology Laboratory
[ sn wi ] |
T
8:00 AM–9:20 AM
Gerstenzang: 123 Th 12:30 PM–5:00 PM Shapiro Science: 010 |
Waitlist
85 / 85 / 0 |
Melissa Kosinski-Collins | ||||
NEUR Cognitive Neuroscience |
||||||||
Course # | Course Title | Time Location |
Enrl / Lim / Wait | Instructor(s) | ||||
NPSY 11B 1 |
Introduction to Behavioral Neuroscience
[ sn ss ] |
T,F
11:10 AM–12:30 PM
Schwartz: 112 |
Open
171 / 180 / 0 |
Donald Katz | ||||
NPSY
17A
1
Syllabus |
Hand and Brain
[ sn ss ] |
T
2:20 PM–5:10 PM
Goldsmith: 117 |
Open
Consent Req. 17 / 18 / 0 |
James Lackner | ||||
NPSY 121B 1 |
Alzheimer's Disease Resilience and Risk Factors
[ oc sn wi ] |
T,F
11:10 AM–12:30 PM
Schwartz: 103 |
Waitlist
20 / 0 / 0 |
Anne Berry | ||||
NPSY 170A 1 |
Decision Neuroscience
[ oc sn ] |
M,W,Th
1:20 PM–2:10 PM
Rosenstiel: 118 |
Open
30 / 35 / 0 |
James Howard | ||||
NPSY 174B 2 |
Visual Cognition
[ oc sn ss ] |
M,W
4:05 PM–5:25 PM
Shapiro Science: 0016 |
Open
Consent Req. 14 / 18 / 0 |
Robert Sekuler | ||||
NPSY 180A 1 |
Social Neuroscience and Culture
[ djw oc sn ss ] |
Th
2:20 PM–5:10 PM
Goldsmith: 117 |
Waitlist
20 / 14 / 0 |
Angela Gutchess | ||||
NPSY 182A 1 |
Developmental Cognitive Neuroscience: Infancy through Adolescence
[ oc ss ] |
M,W
4:05 PM–5:25 PM
Brown: 224 |
Waitlist
20 / 20 / 0 |
Hannah Snyder | ||||
NEUR Neurobiology |
||||||||
Course # | Course Title | Time Location |
Enrl / Lim / Wait | Instructor(s) | ||||
NBIO
136B
1
Syllabus |
Computational Neuroscience
[ dl sn ] |
T,Th
3:55 PM–5:15 PM
Gerstenzang: 122 |
Open
29 / 999 / 0 |
Paul Miller | ||||
NBIO
145B
1
Syllabus |
Circuits and Systems
[ sn ] |
M,W
2:30 PM–3:50 PM
Shapiro Science: 014 |
Waitlist
22 / 15 / 0 |
Gina Turrigiano | ||||
NBIO 147A 1 |
Genetics of Behavior
[ sn ] |
T,Th
2:20 PM–3:40 PM
Shapiro Science: 014 |
Waitlist
27 / 25 / 0 |
Piali Sengupta | ||||
NEUR Laboratory Courses |
||||||||
Course # | Course Title | Time Location |
Enrl / Lim / Wait | Instructor(s) | ||||
BIOL 18A 1 |
General Biology Laboratory
[ sn wi ] |
T
8:00 AM–9:20 AM
Gerstenzang: 123 T 12:30 PM–5:00 PM Shapiro Science: 010 |
Open
83 / 85 / 0 |
Melissa Kosinski-Collins | ||||
BIOL 18A 2 |
General Biology Laboratory
[ sn wi ] |
T
8:00 AM–9:20 AM
Gerstenzang: 123 W 12:30 PM–5:00 PM Shapiro Science: 010 |
Waitlist
88 / 85 / 0 |
Melissa Kosinski-Collins | ||||
BIOL 18A 3 |
General Biology Laboratory
[ sn wi ] |
T
8:00 AM–9:20 AM
Gerstenzang: 123 Th 12:30 PM–5:00 PM Shapiro Science: 010 |
Waitlist
85 / 85 / 0 |
Melissa Kosinski-Collins | ||||
BIOL 159A 1 |
Project Laboratory in Microbiology
[ sn ] |
M,F
1:00 PM–5:00 PM
Bassine: 235 |
Waitlist
14 / 0 / 0 |
Deani Cooper | ||||
CHEM 18B 1 |
General Chemistry Laboratory II
[ dl ] |
M
12:30 PM–4:30 PM
Shapiro Science: 009 T 9:35 AM–10:55 AM Gerstenzang: 123 |
Open
44 / 56 / 0 |
Jo-Ann Jee | ||||
CHEM 18B 2 |
General Chemistry Laboratory II
[ dl ] |
T
9:35 AM–10:55 AM
Gerstenzang: 123 W 12:30 PM–4:30 PM Shapiro Science: 009 |
Open
33 / 56 / 0 |
Jo-Ann Jee | ||||
CHEM 18B 3 |
General Chemistry Laboratory II
[ dl ] |
Th
12:30 PM–4:30 PM
Shapiro Science: 009 T 9:35 AM–10:55 AM Gerstenzang: 123 |
Waitlist
57 / 56 / 0 |
Jo-Ann Jee | ||||
CHEM 18B 4 |
General Chemistry Laboratory II
[ dl ] |
T
9:35 AM–10:55 AM
Gerstenzang: 123 F 12:30 PM–4:30 PM Shapiro Science: 009 |
Open
26 / 56 / 0 |
Jo-Ann Jee | ||||
CHEM 19B 1 |
Honors General Chemistry Laboratory II
[ dl ] |
F
9:35 AM–10:55 AM
Gerstenzang: 121 M 12:30 PM–4:30 PM |
Open
6 / 16 / 0 |
Jo-Ann Jee | ||||
CHEM 19B 2 |
Honors General Chemistry Laboratory II
[ dl ] |
F
9:35 AM–10:55 AM
Gerstenzang: 121 T 12:30 PM–4:30 PM Shapiro Science: 009 |
Open
15 / 16 / 0 |
Jo-Ann Jee | ||||
CHEM 19B 3 |
Honors General Chemistry Laboratory II
[ dl ] |
F
9:35 AM–10:55 AM
Gerstenzang: 121 W 12:30 PM–4:30 PM |
Open
6 / 16 / 0 |
Jo-Ann Jee | ||||
CHEM 19B 4 |
Honors General Chemistry Laboratory II
[ dl ] |
F
9:35 AM–10:55 AM
Gerstenzang: 121 Th 12:30 PM–4:30 PM |
Open
15 / 16 / 0 |
Jo-Ann Jee | ||||
CHEM 29B 1 |
Organic Chemistry Laboratory II
|
F
11:10 AM–12:30 PM
Gerstenzang: 123 M 12:30 PM–4:30 PM Shapiro Science: 0008 |
Waitlist
38 / 37 / 0 |
Stephanie Murray | ||||
CHEM 29B 2 |
Organic Chemistry Laboratory II
|
F
11:10 AM–12:30 PM
Gerstenzang: 123 T 12:30 PM–4:30 PM Shapiro Science: 0008 |
Waitlist
38 / 37 / 0 |
Stephanie Murray | ||||
CHEM 29B 3 |
Organic Chemistry Laboratory II
|
F
11:10 AM–12:30 PM
Gerstenzang: 123 W 12:30 PM–4:30 PM Shapiro Science: 0008 |
Open
32 / 37 / 0 |
Stephanie Murray | ||||
CHEM 29B 4 |
Organic Chemistry Laboratory II
|
F
11:10 AM–12:30 PM
Gerstenzang: 123 Th 12:30 PM–4:30 PM Shapiro Science: 0008 |
Waitlist
45 / 37 / 0 |
Stephanie Murray | ||||
CHEM 29B 5 |
Organic Chemistry Laboratory II
|
F
11:10 AM–12:30 PM
Gerstenzang: 123 F 1:00 PM–5:00 PM Shapiro Science: 0008 |
Waitlist
47 / 37 / 0 |
Stephanie Murray | ||||
CHEM 59B 1 |
Advanced Laboratory: Physical Chemistry
[ sn wi ] |
T
9:35 AM–10:55 AM
Shapiro Science: 0016 W 12:30 PM–4:30 PM Shapiro Science: 0021 |
Waitlist
Consent Req. 12 / 10 / 0 |
Katherine Shulenberger | ||||
CHEM 59B 2 |
Advanced Laboratory: Physical Chemistry
[ sn wi ] |
T
12:30 PM–4:30 PM
Shapiro Science: 0021 T 9:35 AM–10:55 AM Shapiro Science: 0016 |
Waitlist
Consent Req. 14 / 10 / 0 |
Katherine Shulenberger | ||||
CHEM 59B 3 |
Advanced Laboratory: Physical Chemistry
[ sn wi ] |
Th
12:30 PM–4:30 PM
Shapiro Science: 0021 T 9:35 AM–10:55 AM Shapiro Science: 0016 |
Waitlist
Consent Req. 12 / 10 / 0 |
Katherine Shulenberger | ||||
PHYS 18B 1 |
Introductory Laboratory II
[ dl ] |
T
9:35 AM–12:25 PM
Abelson-Bass: 116 M 2:30 PM–3:50 PM Gerstenzang: 123 |
Open
16 / 25 / 0 |
Emily Tiberi | ||||
PHYS 18B 2 |
Introductory Laboratory II
[ dl ] |
T
2:20 PM–5:10 PM
Abelson-Bass: 116 M 2:30 PM–3:50 PM Gerstenzang: 123 |
Waitlist
25 / 24 / 0 |
Emily Tiberi | ||||
PHYS 18B 3 |
Introductory Laboratory II
[ dl ] |
W
2:30 PM–5:20 PM
Abelson-Bass: 116 M 2:30 PM–3:50 PM Gerstenzang: 123 |
Open
10 / 24 / 0 |
Emily Tiberi | ||||
PHYS 18B 4 |
Introductory Laboratory II
[ dl ] |
Th
2:20 PM–5:10 PM
Abelson-Bass: 116 M 2:30 PM–3:50 PM Gerstenzang: 123 |
Open
16 / 24 / 0 |
Emily Tiberi | ||||
PHYS 18B 5 |
Introductory Laboratory II
[ dl ] |
F
2:20 PM–5:10 PM
Abelson-Bass: 116 M 2:30 PM–3:50 PM Gerstenzang: 123 |
Waitlist
24 / 24 / 0 |
Emily Tiberi | ||||
PHYS 19B 1 |
Physics Laboratory II
[ dl ] Eight 2 hour and 50 minute lab sections determined at the start of the term. |
M,W
2:30 PM–3:50 PM
Abelson-Bass: 131 |
Open
67 / 100 / 0 |
Gabriella Sciolla | ||||
PHYS 29A 1 |
Electronics Laboratory I
[ sn ] |
M,W
8:30 AM–9:50 AM
Abelson-Bass: 122 |
Open
11 / 16 / 0 |
Guillaume Duclos | ||||
QBIO 24B 1 |
QBReC Lab
|
M
4:05 PM–5:15 PM
Abelson-Bass: 229 |
Open
Consent Req. 16 / 17 / 0 |
Jane Kondev | ||||
NEUR Quantitative Courses |
||||||||
Course # | Course Title | Time Location |
Enrl / Lim / Wait | Instructor(s) | ||||
BIOL 51A 1 |
Biostatistics
[ dl sn ] |
M,W,Th
9:05 AM–9:55 AM
Gerstenzang: 122 Th 5:30 PM–6:50 PM Gerstenzang: 122 |
Waitlist
50 / 0 / 0 |
Kene Piasta | ||||
ECON
83A
1
Syllabus |
Statistics for Economic Analysis
[ dl qr ss ] |
M,W,Th
11:15 AM–12:05 PM
Lown: 203 Th 6:30 PM–8:20 PM Mandel Humanities: G03 |
Waitlist
28 / 25 / 0 |
Tymon Sloczynski | ||||
ECON
83A
2
Syllabus |
Statistics for Economic Analysis
[ dl qr ss ] |
M,W,Th
12:20 PM–1:10 PM
Lown: 203 Th 6:30 PM–8:20 PM Mandel Humanities: G03 |
Waitlist
29 / 25 / 0 |
Tymon Sloczynski | ||||
NBIO
136B
1
Syllabus |
Computational Neuroscience
[ dl sn ] |
T,Th
3:55 PM–5:15 PM
Gerstenzang: 122 |
Open
29 / 999 / 0 |
Paul Miller | ||||
PHYS 105A 1 |
Biological Physics
[ sn ] |
M,W
2:30 PM–3:50 PM
Shapiro Science: 0016 |
Open
21 / 30 / 0 |
Michael Hagan | ||||
PSYC 51A 1 |
Statistics
[ dl qr ss ] |
T,Th
3:55 PM–5:15 PM
Schwartz: 112 |
Open
95 / 100 / 0 |
Jutta Wolf | ||||